twarz

Zmarszczki to podłużne zagłębienia na skórze na skutek zmian zachodzących w jej "rusztowaniu", utworzonym przez włókna kolagenowe i elastynowe, które pojawiają się wraz z wiekiem. Zmarszczki to nieunikniony efekt upływającego czasu, a także działania wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Zmarszczki są wgłębieniami powstałymi w skórze na skutek zmian zachodzących w jej "rusztowaniu", utworzonym przez włókna kolagenowe i elastynowe. Niektóre z naszych zmarszczek pojawiają się jako efekt naszego trybu życia, diety, przyzwyczajeń, na inne z kolei nie mamy wpływu - możemy decydować o naszym trybie życia, nie mamy jednak wpływu na genetykę. Człowiek jest genetycznie zaprogramowany na starzenie się i niezależnie od starań jest to proces, którego nie da się uniknąć. Wprawdzie nie ma sposobu by zatrzymać czas, ale są metody umożliwiające opóźnienie powstawania zmian, jakie czas pozostawia na naszych twarzach. Dział Medycyny Estetycznej nazwany anti-aging, zajmuje się kompleksowo procesem starzenia.

Proces ten jest w dużej mierze zapisany w naszych genach. Jednak nieoceniony wpływ na jego przebieg ma tryb życia, jaki prowadzimy. Wiele zależy również od tego, jaką cerą obdarzyła nas natura. Posiadacze cery suchej lub wrażliwej najbardziej narażeni są na wczesne pojawienie się zmarszczek, ze względu na słabą warstwę ochronną skóry.

Główny podział zmarszczek możemy określić następująco:

 • Zmarszczki dynamiczne - inaczej zmarszczki mimiczne, powstają w wyniku ruchów mięśni i mimiki twarzy.
 • Zmarszczki statyczne - są widoczne na twarzy, bez względu na mimikę. Pogłębiają się z czasem, a przyczyną ich powstawania jest naturalny proces starzenia się skóry, zanik włókien kolagenowych, ale również czynniki genetyczne i związane z trybem życia.

Rodzaje zmarszczek ze względu na przyczyny ich powstawania:

 • Zmarszczki senne
  • wynikają z ułożenia skóry podczas spania;
 • Zmarszczki mimiczne
  • powstają podczas ruchów mięśni twarzy (są związane z mimiką twarzy);
  • pojawiają się jako pierwsze, między 25. a 30. rokiem życia;
  • najczęściej są zlokalizowane pomiędzy nosem a ustami, dookoła oczu i na czole;
 • Zmarszczki posłoneczne
  • powstają na skutek szkodliwego działania słońca;
  • towarzyszą im zazwyczaj przebarwienia lub odbarwienia skóry;
 • Zmarszczki grawitacyjne
  • są spowodowane naturalnym procesem starzenia się naszej skóry;

Najlepszą strategią opóźnienia procesów starzenia w skórze i w całym organizmie są działania profilaktyczne. Najważniejsze z nich to unikanie promieniowania ultrafioletowego, tytoniu, zanieczyszczeń. Powstawanie zmarszczek opóźniają: używanie filtrów ochronnych przeciwsłonecznych o wysokim numerze fotoprotekcji, stosowanie kosmetyków zawierających antyoksydanty, retinoidy i inne substancje aktywne, zbilansowana dieta, suplementacja antyoksydacyjna, zabiegi medycyny estetycznej.

Polecane zabiegi:

Wiotka skóra tzw. luźna skóra to defekt estetyczny, na który uskarża się wielu pacjentów po 25 roku życia. Zasadniczą przyczyną takiej kondycji skóry jest zmiana budowy kolagenu, kiedy to białkowe spirale kolagenu tracą połączenia między poszczególnymi łańcuchami i rozkręcają się, zamieniając się z krótkich, szerokich na długie i cienkie. Białka te przestają spełniać funkcje podporowe w skórze. Drugą najważniejszą przyczyną zwiotczałej skóry jest zanik tkanki tłuszczowej, co powoduje pewnego rodzaju „pustkę” w strukturze skóry właściwej. Ten podwójny mechanizm prowadzi do znacznego obniżenia napięcia skóry i daje obraz jej wiotkości.

Wiotka i luźna skóra charakteryzuje się nadmierną wiotkością, małą elastycznością. Skóra staje się atroficzna, cieńsza, następuje regres tkanki tłuszczowej, zanik przydatków skóry, zlokalizowanych w całości lub częściowo na terenie skóry właściwej (np. paznokcie, korzenie włosów), gruczoły skórne, a także receptory czucia. Powstają głębokie zmarszczki i fałdy.

Przyczyny zwiotczenia skóry

Efekt wiotkiej skóry jest bezpośrednio związany z utratą jej gęstości. Wśród przyczyn można wymienić promieniowanie UV i brak profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Szkodę wyrządza także nadmierne spożywanie cukrów oraz palenie papierosów. Wraz z nadejściem menopauzy w organizmie kobiety zachodzą procesy hormonalne, które również mają ogromny wpływ na stan skóry. Na wiotczenie skóry wpływ ma także ubytek kwasu hialuronowego. Ta substancja odpowiada w dużej mierze za zatrzymywanie wody w skórze, co pozwala na utrzymanie optymalnego nawilżenia. Utrata jędrności skóry jest zatem związana zarówno z ubytkiem materiału podtrzymującego, jakim jest kolagen, jak i niedostatecznym nawodnieniem skóry. Wiotka skóra może być także efektem szybkiej utraty wagi.

Spowolnienie procesów utraty jędrności i elastyczności możemy uzyskać przez unikanie niesprzyjających czynników zewnętrznych, odpowiedniej, zbilansowanej diecie, ćwiczeniom, prawidłowemu programowi dbania o skórę - odpowiednio dobrana pielęgnacja specjalistyczna oraz jej przedłużenie czyli pielęgnacja domowa (kosmetyki nawilżające, ochronne, regenerujące skórę, oraz uzupełniające ubytek naturalnych substancji występujących w skórze).

Polecane zabiegi:

Drugi podbródek i "chomiki" to problem zarówno kobiet jak i mężczyzn, powoduje, że zanika wyraźna granica pomiędzy twarzą, a szyją, co powoduje, skutkuje rozmytym owalem twarzy. Niestety drugi podbródek postarza i optycznie dodaje kilogramów.

Przyczyny powstawania niedoskonałego konturu twarzy są różne: począwszy od czynników genetycznych, przez te związane z grawitacją, kiedy skóra wraz z upływem czasu zwyczajnie „ciągnie” ku dołowi, po problemy z nadwagą.

Proces starzenia się twarzy jest spowodowany zmianami zachodzącymi w naskórku, skórze właściwej, tkance tłuszczowej i mięśniach. One wspólnie odpowiadają za niekorzystne zmiany objętości i konturu twarzy. W miarę upływu lat skóra traci swą elastyczność i sprężystość, a tłuszcz niefortunnie kumuluje się pod brodą (tzw. drugi podbródek) i z boku twarzy (w formie tzw. chomików). Najlepsze efekty w poprawianiu owalu twarzy daje łączenie różnych technik.

Polecane zabiegi:

Wspomagająco:

W miarę procesu starzenia tkanka podskórna przesuwa się wraz z wiotczejącą skórą w dół tworząc ubytki objętości w obrębie kości policzkowych oraz gromadzenie się nadmiaru skóry w obrębie linii żuchwy (tzw. chomiki).

Zabiegi wolumetryczne z użyciem specjalnego kwasu hialuronowego mają na celu odbudowę objętości twarzy, zwłaszcza w okolicy kości policzkowych i doliny łez, a także poprawę owalu twarzy poprzez "podciągnięcie" opadającej skóry podbródka.

Wszystko to daje w efekcie przywrócenie odpowiednich proporcji twarzy, a co za tym idzie spektakularne odmłodzenie i odświeżenie wizerunku.

W przypadku młodych Pacjentów można "poprawić "naturę, uwypuklając zbyt płaskie kości policzkowe, tworząc charakterystyczne "wgłębienie" pod kością policzkową co daje pożądany efekt wymodelowanej harmonijnej twarzy.

U Pacjentów starszych z pomocą wolumetrii można przede wszystkim odbudować objętość w miejscach, które niegdyś były wypełnione (kości policzkowe) oraz unieść opadającą skórę.

Wskazania:

 • nadanie utraconej objętości w obrębie kości policzkowych (środkowe piętro twarzy) co daje spektakularny efekt odmłodzenia
 • uniesienie "opadających" fałdów skóry tworzących głębokie bruzdy nosowo-wargowe oraz tzw. "chomiki " (lifting wolumetryczny)
 • poprawa owalu twarzy
 • wyszczuplenie twarzy
 • uwypuklenie "płaskich" policzków
 • modelowanie policzków
 • modelowanie brody i linii żuchwy
 • ubytki objętości skroni

Efekty:

 • odbudowa i wymodelowanie okolicy kości policzkowych
 • remodeling dolnej części twarzy
 • odbudowa  i poprawa owalu twarzy

Polecane zabiegi:

Cienie pod oczami są przypadłością, która dotyka większość ludzi. W większości przypadków, cienie są efektem zaniku tkanki podskórnej o danej okolicy powodującej zagłębienie lub obecność powierzchownych naczyń krwionośnych widocznych przez skórę. Skóra wokół powiek jest najcieńsza ze wszystkich okolic ciała człowieka (czterokrotnie cieńsza od przeciętnej grubości skóry reszty ciała). Zmiany kolorytu pod oczami mogą powstawać także na skutek przebarwień posłonecznych lub zaburzeń pigmentacji towarzyszących różnym chorobom ogólnoustrojowym. Przyczyną cieni pod oczami mogą być niektóre choroby nerek, wątroby, tarczycy oraz zaburzenia hormonalne zwłaszcza związanych z okresem przekwitania. Obrzęki mogą też być jednym z objawów alergii (szczególnie uczulenia na niektóre grzyby) ale również efektem ubocznym przyjmowanych leków. Palenie papierosów i spożywanie alkoholu również sprzyja powstawaniu obrzęków i cieni pod oczami.

Cienie, pojawiające się pod oczami, dzielimy na:

 • Naczyniowe - to naczynia żylne, prześwitujące przez skórę właściwą, widoczne na powierzchni twarzy. Naczynia te przebijają się na powierzchnię skóry, która jest zbyt cienka. Aby zaradzić temu problemowi wykonuje się zabiegi mające na celu poprawienie gęstości skóry – jej biorewitalizacja.
 • Barwnikowe -  jak sama nazwa wskazuje  powstają na skutek nagromadzenia się ciemnego barwnika, przebijającego w naskórku dolnej powieki i pod nią. Walczenie z tym problemem uwzględnia zabiegi rozjaśniające, a także stosowanie dermokosmetyków, których celem jest podtrzymanie efektu osiągniętego podczas zabiegów.

Spośród wachlarza rozwiązań wyselekcjonowaliśmy dla Państwa kilka najskuteczniejszych zabiegów, które pomogą pozbyć się lub złagodzić defekt:

W procesie starzenia okolicy oka bardzo dużą rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie skóry. Zanika również naturalna podściółka tłuszczowa przez co zapadają się pewne obszary twarzy. Głęboko pod skórą wiotczeją też mięśnie, które tworzą pewnego rodzaju rusztowanie dla skóry. W wyniku tych procesów zapada się skóra w obrębie oczodołu. Pojawia się zagłębienie biegnące od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, dokładnie tak, jak płyną łzy. ”Dolina łez” nadaje naszej twarzy bardzo smutny i zmęczony wygląd.

W miejsce, gdzie tworzy się „dolina łez” i charakterystyczne zagłębienie podajemy kwas hialuronowy. Można zabieg wykonać igłą, bądź techniką kaniuli. Bezpośrednio po zabiegu zagłębienie „doliny łez” ulega spłyceniu. Cień, który tworzy się w obrębie oczodołu i policzka jest mniej widoczny. Wygładzenie skóry w tym miejscu sprawia, że twarz jest gładsza i ma bardziej wypoczęty wygląd. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Kwas hialuronowy stymuluje również produkcję kolagenu, dzięki temu zagłębienie ulega spłyceniu, zmniejsza się zasinienie, a skóra ujędrnia się w miejscu poddanym terapii. Efekt zabiegu utrzymuje się od 6 do 12 m-cy.

Polecane zabiegi:

Opadające powieki najczęściej spowodowane są procesem starzenia postępującym w naszym organizmie. Skóra powiek traci  elastyczność, staje się obwisła, pomarszczona, czasem  tworzą się worki pod oczami. Osoby borykające się z tym problemem wyglądają na zmęczone i dużo starsze niż w rzeczywistości. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku estetycznym i kosmetologicznym.  W naszej klinice oferujemy zabiegi, które pozwolą przywrócić świeże spojrzenie i w spektakularny sposób odmłodzą skórę okolic oczu.

Rodzaje zabiegów stosowanych na opadające powieki:

Korekta brwi, ma na celu minimalizowanie różnicy asymertii. Korekta pozwala z jednej strony,  gdy brwi są zbyt nisko,  podnieść  je, lub odwrotnie, jeżeli są za wysoko, nieco obniżyć.

Przyczyn nieprawidłowej ekspozycji linii brwi może być wiele. Wśród nich istotnymi czynnikami są:

 • nadmierna praca mięśni odpowiadających za marszczenie brwi
 • nieregularna praca mięśni mimicznych
 • słaba kondycja mięśni okrężnych oczu i czoła
 • zanik podściółki tłuszczowej, który prowadzi do zapadnięć skroni
 • osłabienie włókien kolagenowych, który ma wpływ ma czynnik grawitacyjny i proces starzenia się skóry

Zabieg ma na celu poprawę położenia brwi , przyczyniając  się do poprawy  wyglądu brwi, w stopniu uzależnionym od indywidualnych potrzeb każdego Pacjenta.

Proponowane zabiegi:

Atrybutem kobiecej urody niezaprzeczalnie są usta. Są wizytówką całej twarzy, to właśnie na nich najczęściej skupia się wzrok rozmówcy. Wiele kobiet marzy o ich idealnym kształcie pełnych ust. Panie, których natura nie obdarzyła pełnymi, wydatnymi ustami o harmonijnym kształcie mogą poprawić ich wygląd przy użyciu odpowiednio dobranych preparatów, które w rękach doświadczonego specjalisty gwarantują pełne powodzenie. Powiększanie ust to zabieg zalecany osobom, które dostrzegają problem zbyt małych ust, chciałyby zmienić ich kształt bądź nadać im sprężystość . Zabieg jest dobrym rozwiązaniem zmniejszenia zmarszczek powstałych wskutek palenia papierosów lub starzenia się. Zabieg powiększenia ust wykonuje się także jeśli zachodzi konieczność rekonstrukcji lub potrzebna jest korekta asymetrii. Zabieg ten przynosi dobre efekty u osób z zanikającym kolorytem.

Polecane zabiegi:

Trądzik - jest jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Nieleczony trądzik może mieć przewlekły przebieg, pozostawiając trwałe ślady (blizny, przebarwienia, zaburzenia emocjonalne). Pojawianie się trądziku może być spowodowane kilkoma przyczynami (nadmiar produkcji łoju, nadmierne rogowacenie, namnażanie się bakterii). Leczenie trądziku należy rozpocząć jak najwcześniej, w zaawansowanym stadium pozostawia trwałe ślady.

Trzy fazy rozwoju trądziku:

Zmiany skórne mogą mieć różną postać w zależności od zaawansowania choroby.

Prosaki - wykwit z charakterystyczną białą końcówką. Powstaje kiedy pora skórna jest całkowicie zablokowana przez nadmiar sebum (łojotokowej wydzieliny skórnej), martwych komórek oraz złuszczonej skóry.

Zaskórniki - tworzą się, kiedy pora jest tylko częściowo zablokowana pozwalając, aby część sebum i martwych komórek wychodziła na powierzchnię. Posiadają charakterystyczną czarną końcówkę, która nie jest jak się powszechnie uważa oznaką zanieczyszczenia i brudu. W procesie utleniania tworzy się barwnik melaninowy, który tworzy specyficzne ciemne zabarwienie. Zaskórnik jest trudny do usunięcia, a jego niekompletne oczyszczenie powoduje  nawracanie.

Grudki - to tkliwe, zaognione, czerwone zmiany bez charakterystycznego łebka. Próba wyciśnięcia zmian grudkowatych na własną rękę może w przyszłości zakończyć się trwałą blizną.

Krosty - wykwit jest zaczerwieniony, a w jego środku pojawia się biała lub żółta wydzielina. Krosty mają różne wielkości i mogą pojawiać się na całym ciele.

Wbrew panującym przekonaniom, trądzik nie jest bezpośrednio wywoływany przez nieodpowiednią dietę, higienę osobistą, zbyt rzadkie mycie i aktywność seksualną. Wszystkie te czynniki mają wpływ na jego rozwój i przebieg, lecz nie są jedynym czynnikiem wywołującym. Promieniowanie słoneczne również nie leczy trądziku - po chwilowej poprawie wywołanej przesuszeniem i jednolitym kolorytem skóry spowodowanym opalaniem się, może nawet nasilić jego objawy.

Przyczyny nasilania objawów trądziku:

 • Nadmierne pocenie się
 • Przebywanie w zbyt wilgotnym klimacie
 • Miesiączka u dziewcząt, a szczególnie okres na kilka dni przed pojawieniem się krwawienia
 • Ciąża
 • Tabletki antykoncepcyjne
 • Niektóre leki np. kortykosterydy, leki przeciwpadaczkowe (odmiana trądziku tzw. trądzik polekowy)
 • Nieodpowiednie kosmetyki, a przede wszystkim: puder, podkład, bronzer, róż (tzw. trądzik kosmetyczny)

Polecane zabiegi:

Główną przyczyną powstawania przebarwień jest nadmierne odkładanie się melaniny w komórkach skóry. Na powstawanie przebarwień mają wpływ przede wszystkim czynniki hormonalne i genetyczne oraz ekspozycja skóry na promieniowanie ultrafioletowe, zaburzenia endokrynologiczne (np. choroby tarczycy, nadnerczy, jajników), ciąża, przyjmowanie leków hormonalnych np. doustnych środków antykoncepcyjnych, substancji o działaniu fototoksycznym bądź fotoalergicznym oraz stosowanie niektórych kosmetyków. Przebarwienia powstają również jako efekt zejścia stanów zapalnych (np. trądziku, urazów skóry).

Najczęstsze miejsca występowania przebarwień to twarz, dekolt i grzbiety dłoni. Do najczęściej spotykanych przebarwień zaliczamy: piegi, plamy soczewicowate, ostudę, przebarwienia pozapalne i polekowe.

Do głównych przyczyn powstawania przebarwień można zaliczyć:

 • promieniowanie słoneczne (UV),
 • zmiany zapalne skóry (m. in. trądzik),
 • zmiany o podłożu hormonalnym,
 • ciąża,
 • stosowanie doustnej antykoncepcji,
 • stosowanie zastępczej terapii hormonalnej,
 • menopauza
 • choroby wątroby,
 • niedoczynność nadnerczy,
 • nadczynność tarczycy,
 • stosowanie substancji fotouczulacjących, dostępnych w lekach, kosmetykach i ziołach.

Wśród plam i przebarwień na skórze można wyróżnić:

 • piegi - małe ciemne plamy na skórze
 • melasma - przebarwienia nieregularne, ostro ograniczone brązowe plamy bez oznak zapalenia, umiejscowione na twarzy (czoło, policzki, wargi górne).
 • plamy soczewicowate - wyglądem są do siebie podobne; drobne, liczne plamki koloru brunatnego o różnych odcieniach. (przypominają piegi, ale są nieco większe i bardziej odgraniczone)
 • odczyny fototoksyczne - powstają przez kontakt substancji fotouczulającej ze skórą.
 • przebarwienia pozapalne - powstają w miejscach gdzie wcześniej występował stan zapalny: zmiany trądzikowe, wysypki skórne, oparzenia słoneczne, uczulenia, urazy

Niwelowanie powstałych zmian nie jest łatwe i aby było skuteczne wymaga determinacji i konsekwencji. Preparaty aplikowane w kuracji należy stosować regularnie, często przez wiele miesięcy. Preparaty rozjaśniające przebarwienia powinny być stosowane jako element kuracji łączonej z zabiegami u lekarza medycyny estetycznej lub dermatologa. Terapia przebarwień jest procesem długotrwałym, jednak dobre rezultaty uzyskuje się łącząc różne zabiegi.

Polecane zabiegi:

Trądzik różowaty dotyka co dziesiątą osobę w wieku od 30 do 55 lat. Pojawia się głównie u ludzi o jasnej karnacji (mających fototyp skóry I lub II). Według najnowszej klasyfikacji wyróżnia się następujące postacie trądziku różowatego:

 • postać rumieniową z licznymi teleangiektazjami, czyli zaczerwienienie skóry twarzy z rozszerzonymi naczynkami,
 • postać grudkowo-krostkową, czyli zaczerwienienia skóry twarzy z licznymi krostkami,
 • postać przerostowo-guzowatą, charakteryzującą się pogrubieniem i przerostem skóry nosa,
 • postać oczną, charakteryzującą się dodatkowymi objawami w obrębie oczu.

Pierwszym objawem trądziku różowatego jest tzw. skóra naczyniowa – na skutek zwiększonej reaktywności naczyń krwionośnych pacjent ma łatwość do czerwienienia się. Pojawiający się rumień może mieć charakter przejściowy (bez utrwalonych zmian skórnych) lub trwały. Ponadto może dochodzić do trwałego rozszerzenia naczyń, tzw. teleangiektazji. We wstępnej fazie choroby skóra jest skłonna do podrażnień i wymaga specjalnej pielęgnacji. Codzienne stosowanie kilku prostych zasad może zapobiec rozwojowi choroby lub osłabić nasilenie zmian naczyniowych.

Nadwrażliwość skóry objawiająca się gwałtownymi rumieniami w sytuacjach stresowych czy po spożyciu gorących, ostrych potraw zwiastują problemy ze zmianami naczyniowymi. Przyczyną tego objawu jest skłonność do rozszerzania się naczyń krwionośnych. Zaczerwienienia na twarzy pojawiają się głównie w okolicy nosa, policzków oraz brody. W pierwszej fazie rumień ustępuje stosunkowo szybko - zazwyczaj po usunięciu szkodliwego bodźca, ale z biegiem czasu utrwala się, a w końcu przechodzi w stan przewlekły, skutkując pojawieniem się rozszerzonych naczynek, które prześwitują przez naskórek. Takie zmiany określamy terminem teleangiektazji.

Niekorzystne działanie na teleangiektazję mają : ekspozycja na słońce, opalanie w solarium, sauna, przebywanie w klimatyzowanych i oświetlonych światłem jarzeniowym pomieszczeniach, długie pozostawanie na mrozie, zimnym wietrze, gwałtowne skoki temperatury (np. kiedy zima, w czasie mrozów, wchodzimy do mocno ogrzanego pomieszczenia, pijemy gorącą herbatę itp.), ostre pokarmy, wino, dermokosmetyki.

Polecane zabiegi:

Zmęczona, zaniedbana cera z zakłóconym procesem oddychania komórkowego jest szara, pozbawiona blasku oraz energii życiowej. Charakterystyczna jest dla osób palących, pracujących w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach, nadmiernie korzystających z kąpieli słonecznych i łóżek opalających. Skóra taka dużo wolniej korzysta z aktywnych składników zawartych w kosmetykach, ponieważ receptory komórkowe odpowiedzialne za przyswajanie różnych bodźców stają się mniej czułe na pobudzający je wpływ substancji odżywczych oraz wzrostowych.

Gdy czujesz, że Twoja skóra staje się matowa, traci blask i ładny kolor, brakuje jej witalności i energii. Jesteś po terapii antybiotykowej lub nadmiernej ekspozycji na słońce, palisz papierosy, a przede wszystkim jeśli zaniedbałaś regularną pielęgnację cery.

Proponujemy zabiegi rewitalizujące i przywracające blask :

 • dotlenienie, odżywienie i energizację skóry
 • pobudzenie naturalnych funkcji życiowych komórek
 • rewitalizację i pobudzenie procesów regeneracyjnych
 • usprawnienie cyrkulacji krwi i limfy, odtoksycznienie
 • poprawę kolorytu i struktury skóry
 • przeciwdziałanie procesom starzenia
 • nawilżenie i zapobieganie odwodnieniu naskórka
 • ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników

Proponowane zabiegi:

Zabiegi polegające na poprawie wyglądu i kształtu nosa przy użyciu kwasu hialuronowego stały się ciekawą i skuteczną propozycją dla pacjentów obawiających się klasycznych zabiegów chirurgii plastycznej.

Metoda ta daje możliwość  natychmiastowej zmiany wyglądu nosa oraz wymodelowanie  mankamentów, które negatywnie wpływają na komfort życia pacjentów.

Wpływ na podniesienie jakości życia po zabiegach korekcji nosa znacząco wzrasta, o czym mówią naukowcy badający psychologiczny aspekt zabiegów.  Zdecydowana poprawa samooceny, poniesienie własnej wartości i lepszy komfort życia to odczucia i opinie pacjentów po zabiegu korekcji nosa. 

A wszystko to można osiągnąć w kilkanaście minut bez potrzeby narkozy, bólu , operacji, krwiaków i długiego pooperacyjnego okresu rekonwalescencji.

Efekt zabiegu utrzymuje się indywidualnie, ok 6-12 miesięcy. Czas utrzymywania efektu początkowego można przedłużać kolejnymi dawkami preparatu. Każdy kolejny, odpowiednio wykonany zabieg daje lepszy i dużo trwalszy efekt.

Polecane zabiegi:

Niechirurgiczna korekcja brody przywraca twarzy harmonijne proporcje zapewniając  korektę mało wyrazistej lub cofniętej brody . Podczas konsultacji oceniany jest Twój profil i pożądane rezultaty, prezentowane preparaty oraz  omówiony przebieg zabiegu.

Polecane zabiegi:

Celem terapii jest ograniczenie nadmiernej aktywności mięśni żwaczy, a w efekcie eliminacja mimowolnego zaciskania szczęki.

Ciągłe zgrzytanie zębami oraz ich mimowolne zaciskanie jest zazwyczaj spowodowane nadmierną aktywnością mięśni żuchwy, co nazywamy bruksizmem.

Za główne powody powstawania schorzenia uważa się: słabą odporność na stres, a także występujące u pacjenta wady z gryzu.

Bruksizm powstaje w wyniku nadaktywności mięśni żwaczy, dlatego terapia ma na celu wyeliminowanie niepotrzebnego nawyku zaciskania szczęki i ograniczenia niepotrzebnej pracy odpowiedzialnych za to mięśni.

Polecane zabiegi:

cialo

Laserowe usuwanie owłosienia jest idealnym rozwiązaniem wówczas , gdy codzienna, tradycyjna depilacja staje się uciążliwa, czasochłonna, bolesna i nie przynosząca oczekiwanych efektów. Jest to również idealna alternatywa dla osób borykających się ze stanami zapalnymi skóry, przebarwieniami, a nawet bliznami spowodowanymi nadmiernym wrastaniem włosków.

Ten rodzaj terapii sprawdza się również w przypadku hirsutyzmu, czyli choroby występującej u kobiet o zaburzonej gospodarce hormonalnej. Objawia się ona występowaniem nadmiernego owłosienia typu męskiego. Leczenie hirsutyzmu polega na unormowaniu poziomu androgenów za pomocą leków antyandrogenowych. Najczęściej stosowane są doustne środki antykoncepcyjne. Na efekty terapii trzeba czekać co najmniej pół roku, gdyż tak długo trwa cykl wzrostu włosa. Takie ciężkie do usunięcia włoski występują głównie na twarzy, brzuchu bądź klatce piersiowej. Zabieg laserowy skutecznie i nieinwazyjnie pozwala zredukować ich liczbę i zahamować ponowny wzrost.

W przypadku nadmiernego owłosienia uwarunkowanego genetycznie, przyjmowanie jakichkolwiek leków jest nieskuteczne. Wówczas jedyną skuteczną metodą jest przeprowadzana w celach kosmetycznych epilacja, czyli trwałe usuwanie owłosienia na ograniczonych odcinkach skóry. Metodę laserową stosuje się także u kobiet, które po przebytej ciąży mają problem z nadmiernym owłosieniem wywołanym zaburzeniami hormonalnymi.
Zabieg laserowego usuwania owłosienia gwarantuje pacjentom trwałe ich usunięcie w bezbolesny sposób za sprawą głowicy z systemem ProLens oraz chłodzenia Coll Up do -4 °C. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii zapewnia pełen komfort. Laserowa epilacja to przede wszystkim wygoda, gwarancja i oszczędność czasu. To innowacyjne rozwiązanie, aby skóra zachowała estetyczny wygląd na dłużej.

Polecany zabieg:

Cellulit, potocznie nazywany jest skórką pomarańczową, to lipodystrofia czyli nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Objawem cellulitu jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry. Najczęściej występuje na udach, biodrach, kolanach, pośladkach oraz ramionach. W miejscach występowania cellulitu widoczne są guzki i zgrubienia, przy dotyku bywają bolesne. Cellulit występuje u coraz młodszych dziewcząt a nierzadko również u mężczyzn. Zatem cellulit jest to defekt natury estetycznej dotyczący wyglądu skóry. Zmiany przypominają wyglądem „skórę pomarańczy” lub „materac”. Problem dotyczy 80 – 95 % kobiet zwykle po okresie dojrzewania płciowego.
Często występuje łącznie z otyłością, ale dotyczy kobiet zarówno tych z nadmierną masą ciała, jak i tych z prawidłową.

Powstanie cellulitu jest bardzo złożonym procesem, w którym dużą rolę odgrywają hormony, a zwłaszcza nadmiar estrogenów przy jednoczesnym niedoborze progesteronu.

Uwarunkowania hormonalne cellulitu są ściśle powiązane ze strukturą anatomiczną skóry u kobiet , z obfitą tkanką podskórną i odmienną niż u mężczyzn strukturą tkanki łącznej.

Cellulit zaczyna się od zaburzeń mikrokrążenia z zastojem w obrębie naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz zwiększeniem przepuszczalności ich ścian i gromadzeniem płynu w przestrzeni międzykomórkowej. Skutkuje to upośledzeniem dopływu składników odżywczych do komórek oraz niewystarczającym odprowadzaniem zbędnych produktów przemian metabolicznych i ich nadmiernego gromadzeniem w tkance podskórnej. Bogata w tłuszcz tkanka podskórna jest gorzej ukrwiona i utrudnione jest spalanie tłuszczu, jak również usuwanie produktów przemiany materii i toksyn. Zmianami objęte są również komórki tłuszczowe, które w wyniku wyżej opisanych zmian są gorzej ukrwione i utlenowane , powiększają swoją objętość, zaczynają nasilać ucisk na naczynia włosowate i zwiększać przepuszczalność ich ścian. Adipocyty zwiększają swe rozmiary nie tylko gromadząc tłuszcz, ale również nieusunięte, zalegajace produkty przemiany materii.

Wokół komórek tłuszczowych zajętego obszaru pojawiają się mikrotętniaki. Tak zaczyna się błędne koło. Powiększone, pozbijane w twarde grudki komórki tłuszczowe mogą łatwo przesuwać się między włóknami kolagenu i elastyny, deformują tkankę łączną, która stopniowo twardnieje i traci elastyczność. Stwardnienia te mogą uciskać na zakończenia nerwowe w skórze, co może powodować ból.

Skóra w obrębie zajętych obszarów często jest zimna , blada, sucha, mniej sprężysta i elastyczna, „ciastowata”.
Cellulit u mężczyzn zdarza się rzadko. Występuje zwłaszcza u mężczyzn z niedoborem androgenów : choroba Klinefeltera, hypogonadyzm, w stanach pokastracyjnych i u pacjentów, którzy otrzymywali estrogeny w terapii nowotworowej raka prostaty, w niektórych chorobach wątroby. Objawy cellulitu nasilają się proporcjonalnie do stopnia niedoboru androgenów .

Najnowsze badania tkanek wyodrębniły dwa rodzaje cellulitu:

 • cellulit wodny - w ciele kobiety, począwszy od okresu dojrzewania, odkładają się zapasy wody i tłuszczu, aby przygotować się do ewentualnej ciąży. W kolejności postępuje przesunięcie wody i tłuszczów w kierunku zewnętrznej warstwy skóry i tkanki tłuszczowej. Pod koniec cyklu organizm wydala tą ,,nadwyżkę”, bardziej lub mniej skutecznie. Jeśli rytm hormonalny zostaje zaburzony, prowadzi to do powstania cellulitu.
 • cellulit lipidowy - występuje w głęboko ułożonych warstwach skóry i w tkance łącznej, gdzie znajdują się komórki tłuszczowe i kwasy tłuszczowe dostarczane drogą krwi. W warunkach prawidłowych dochodzi do ich rozpadu na związki. W sytuacji odwrotnej komórki pęcznieją, zaczynają tworzyć się guzki określane potocznie jako,, skórka pomarańczowa”.

Nie ma jednolitej i ustalonej metody leczenia. Leczenie jest długotrwałe i wymaga systematyczności i stosowania terapii łączonej. Wiadomo, że leczenie cellulitu powinno uwzględniać:

 • eliminację czynników wywołujących cellulit
 • regulację przepuszczalności naczyń krwionośnych – działanie lipolityczne
 • działanie przeciwobrzękowe
 • aktywowanie przepływu krwi

Polecane zabiegi:

Wrzecionowate pasma, pojawiające się najczęściej w okolicach brzucha, ud, piersi czy pośladków – to problem znany wielu kobietom, zwłaszcza tym, które przeszły przez ciążę, lub z różnych powodów szybko zyskały dodatkowe kilogramy. Rozstępy, zwłaszcza te wyraźnie widoczne, potrafią skutecznie ograniczyć aktywność fizyczną. Cierpiące na tę przypadłość kobiety rezygnują z opalania się, korzystania z publicznych pływalni, czy nawet przebywania na plaży. Niekiedy mogą powodować tak duży dyskomfort psychiczny, że powodują niechęć do aktywności seksualnej. W takich wypadkach, idealnym, a niekiedy wręcz jedynym słusznym rozwiązaniem jest zastosowanie zabiegu redukcji rozstępów.

Przyczyna ich powstawania nie została dokładnie wyjaśniona, choć wiadomo, że w ich obrębie dochodzi do zaburzeń architektury włókien kolagenowych i elastycznych, które są odpowiedzialne za elastyczność, jędrność, sprężystość i wytrzymałość skóry. Rozstępy powstają w skórze właściwej. Są efektem dysproporcji pomiędzy wytrzymałością skóry, a siłami ją rozciągającymi.

Pojawienie się rozstępów wskazuje na upośledzenie funkcji fibroblastów. Szczególna rolę w pojawieniu się rozstępów odgrywają czynniki hormonalne- fizjologiczne (ciąża, okres dojrzewania), chorobowe, lub związane z przyjmowaniem niektórych leków

Fazy powstawania rozstępów:

 • w fazie I - zapalnej rozstępy mają kolor czerwony, czerwonowinny lub czerwononiebieski, są równolegle ułożone. Na tym etapie mamy jeszcze największe szanse by się ich pozbyć.
 • w fazie II - zanikowej, następuje pozorna regeneracja rozstępów. Czerwone pasma ulegają rozjaśnieniu i zmniejszeniu. Wynika to z prób regeneracji zerwanej sieci włókien kolagenu oraz cieniutkich włókien elastyny. Ponieważ nie ma już możliwości przywrócenia stanu skóry właściwej sprzed nastąpienia ubytku, na skórze pozostają widoczne białe prążki wyczuwalne przy dotyku. Przystąpienie do leczenia rozstępów na tym etapie może nieco polepszyć stan skóry, ale nie zlikwiduje się ich w 100%. Najlepsze efekty w leczeniu rozstępów uzyskuje się w terapii świeżych rozstępów, czyli możliwie najwcześniej od wystąpienia zmian.

Leczenie rozstępów:

Nie możemy trwale usunąć rozstępów, ale zdecydowanie możemy je zredukować i poprawić wygląd skóry. Zdecydowanie najlepsze wyniki leczenia uzyskujemy gdy rozstępy są w pierwszej fazie rozwoju, a lekarz dobiera terapię łączoną. Terapia rozstępów  jest długotrwała, wymaga systematyczności i wytrwałości.

Polecane zabiegi:

Otyłość zawsze stanowi zagrożenie dla zdrowia i defekt estetyczny stąd powinna być odpowiednio leczona. Otyłość to zwiększenie ilości całkowitego tłuszczu w organizmie. Bezpośrednia przyczyną otyłości jest brak równowagi między dostarczaniem organizmowi ilości energii, a jej wydatkowaniem przez organizm w dłuższym czasie. Coraz częściej pojawiającym się problemem jest otyłość miejscowa polegająca na nagromadzeniu nadmiernej tkanki tłuszczowej w wybranych miejscach na ciele. Problem nierzadko dotyka osób szczupłych, które nie posiadają problemu z nadwagą, ale walczą z miejscowo nagromadzoną tkanką tłuszczową, często trudną do usunięcia.

U kobiet najczęstszymi miejscami, w których występuje otyłość są: biodra, uda, pośladki. Potocznie określa się ją jako otyłość typu gruszka (od wyglądu owocu: smuklejsza góra i przysadzisty dół). Temu typowi otyłości często towarzyszy cellulit i rozstępy.

Typ miejscowej otyłości zlokalizowanej wokół talii i brzucha częściej pojawia się u mężczyzn oraz u kobiet po okresie menopauzalnym. W otyłości typu "jabłka" występuje większe ryzyko zaburzeń metabolicznych, prowadzących do nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, cukrzycy i innych chorób układu krążenia.

Otyłość rozpoznaje się na podstawie szeregu współczynników takich jak:

 • wskaźnik BMI- prawidłowa masa to BMI- 19,0-25,0
 • pomiar obwodu brzucha na poziomie tali- u kobiet otyłość brzuszna >88 cm, u mężczyzn otyłość brzuszna >102 cm
 • wskaźnik WHR – otyłość u kobiet- WHR >0,8, u mężczyzn WHR > 0,9
  empirycznie określone tabele wartości w zależności od płci, wieku, wzrostu, budowy.

Polecane zabiegi:

Blizna to tkanka łączna włóknista powstająca w procesie gojenia, która zastępuje tkankę uszkodzoną przez uraz lub chorobę. Powstanie blizn jest naturalnym procesem, konsekwencją gojenia się skóry po urazie, czyli przerwaniu jej ciągłości. Wygląd i wielkość blizny zależy od wielu czynników zewnętrznych. Wpływ mają też wskaźniki, na które nie mamy większego wpływu – wiek, genetyka, płeć czy rasa.

Rodzaje blizn:

 • Keloidy – blizny tego typu są wynikiem zbyt szybkiego i agresywnego gojenia się skóry po urazach, pojawiają się zwłaszcza u osób z ciemniejszym odcieniem skóry. Zazwyczaj są rozległe i obejmują obszar większy niż ten dotknięty przez pierwotną kontuzją. Czasami blizny tego typu mogą być bardzo nieprzyjemne, mogą utrudniać ruch, co wymaga wykonania operacji.
 • Blizna przykurczowa – często powstaje w konsekwencji oparzenia. Niestety podobnie jak powyższy typ może negatywnie wpływać na zdolność do poruszania. W skrajnych przypadkach blizny przykurczowe mogą wnikać głębiej i dotykać mięśni oraz nerwów.
 • Blizny przerostowe – czerwone blizny, które dotyczą tylko miejsc uszkodzenia, nie wychodzą poza ich granicę. Farmakologicznie można leczyć sterydami, by zmniejszyć stan zapalny, można również używać specjalnych arkuszy silikonowych, by poradzić sobie ze zmianami.
 • Blizny rozstępowe - dotyczą ran pooperacyjnych, tzw. chirurgicznych. Blizny te powstają po zabiegach chirurgicznych, kiedy po usunięciu szwów zbliżone brzegi rany rozsuwają się wskutek napięcia działającego w poprzek ran.
 • Blizny potrądzikowe – pojawiają się w przebiegi ciężkiego trądziku. Istnieje wiele rodzajów blizn potrądzikowych. Mogą mieć formę dziurek lub rozległych zmian. Sposób leczenia uzależniony jest od rodzaju zmian na skórze.

Polecane zabiegi:

Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Natomiast przerzedzone włosy czy też plackowate, łyse miejsca na głowie są przyczyną dyskomfortu, a nawet i kompleksów a sam problem dotyka zarówno kobiet i mężczyzn. Najczęściej jest ono spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, zmniejszeniem krążenia krwi w obrębie skóry głowy, brakiem witamin, nieprawidłowej diety. Włosy stają się cienkie i słabe, co w efekcie powoduje ich wypadanie.

Przyczyny wypadania włosów jest wiele a samo łysienie może być związane z:

 • wrodzonymi chorobami włosów
 • wiekiem biologicznym
 • sposobem odżywiania
 • zaburzeniami hormonalnymi
 • chorobami układu krążenia
 • zatruciem metalami ciężkim
 • stresem
 • chorobami skóry głowy (łojotok, łupież)
 • chorobami zakaźnymi, oraz chorobami przebiegającymi z gorączką
 • chorobami ogólnoustrojowymi
 • sezonową utratą włosów (jesień, wiosna)
 • łysieniem mechanicznym (nadmierne naciąganie włosów – gumki, wsuwki, skubanie włosów)
 • promieniowaniem UV

Łysienie może przejawiać się:

 • okresowym wypadaniem włosów (spowodowane nadmiernym stresem, nieprawidłowym odżywianiem się, gwałtownym odchudzaniem i zmianami hormonalnymi (ciąża, okres karmienia, choroby jajników i nadnerczy), oraz wiele innych nie znanych przyczyn.
 • wypadaniem uwarunkowanym  genetycznie, gdzie czynnikiem inicjującym są zaburzenia hormonalne, z często towarzyszącym łojotokiem.

Rodzaje łysienia:

 • androgenowe – wywołane wpływem hormonów płciowych na mieszki włosowe. Włosy ulegają ścieńczeniu, a przerzedzenie następuje głównie w górnej części glowy
 • telogenowe - najczęstsza postać utraty włosów na całej powierzchni głowy
 • plackowate - to nagła plackowata utrata włosów najczęściej z przyczyn autoimmunologicznych

Leczenie łysienia to nie tylko farmakoterapia ogólna i miejscowa, ale także zabiegi działające pobudzająco na wzrost ukrwienia skóry owłosionej głowy, wzrost odżywienia mieszków włosowych, zmniejszające wypadanie włosów, ale także wpływające na ich odrost. W leczeniu łysienia i w profilaktyce wypadania włosów zastosowanie ma przede wszystkim mezoterapia igłowa skóry głowy koktajlami o składzie dostosowanym do potrzeb skóry głowy a także osoczem bogatopłytkowym.

Polecane zabiegi:

Pocenie stanowi najważniejszy, fizjologiczny mechanizm zapewniający utrzymanie prawidłowej temperatury ciała przez organizm, oraz umożliwiający usunięcie substancji toksycznych. Nadmierne pocenie się dotyczy od dwóch do trzech procent populacji i częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Osoby dotknięte nadpotliwością wydzielają w spoczynku około 3 litry potu dziennie, natomiast zdrowa osoba poci się trzy razy mniej intensywnie. Choroba ta może być miejscowa lub uogólniona. Rodzaj nadpotliwości miejscowej dotyczy zazwyczaj pach, dłoni, stóp i rzadziej – twarzy. Natomiast uogólniona obejmuje całe ciało.

Przyjmuje się, że problem nadmiernej potliwości dotyczy ok. 1% populacji i jest następstwem nadmiernej aktywności gruczołów potowych. Przyczyny zwiększonej potliwości możemy podzielić na:

 • fizjologiczne: wysiłek fizyczny, emocje, stres, spożywanie niektórych potraw, klimakterium
 • chorobowe: zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, cukrzyca), neurologiczne (neuropatie), infekcje wirusowe i bakteryjne (AIDS, gruźlica), niektóre nowotwory (guz nadnerczy, ziarnica złośliwa), zatrucia (inhibitory acetylocholinoesterazy, pestycydy)

Celem leczenia jest zablokowanie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe w miejscach poddanych zabiegowi, co w efekcie prowadzi do uniemożliwienia nadmiernego wydzielania potu. Terapia opiera się na kilku powtarzających się zabiegach, które prowadzą do „odzwyczajenia” gruczołów potowych od nadmiernego wydzielania potu.

Leczenie z wykorzystanie toksyny botulinowej:

Do leczenia nadmiernego pocenia się wykorzystywana jest toksyna typu A.

Toksyna nie działa przyczynowo, ale skutecznie usuwa objawy nadmiernego pocenia się, poprzez blokowanie unerwienia współczulnego gruczołów potowych.

Przed wykonaniem zabiegu wykonuje się test Minora który umożliwia zidentyfikowanie miejsc, w których wydzielanie potu jest największe.

Efekt, w postaci zablokowania wydzielania potu, jest widoczny w okresie 5-14 dni po podaniu leku.

Blokada zakończeń nerwowych pod wpływem toksyny botulinowej utrzymuje się od kilkunastu tygodni do ok. 6 miesięcy. Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po wygaśnięciu rezultatu poprzedniej.

Polecany zabieg:

Zmęczona, zaniedbana skóra ciała z zakłóconym procesem oddychania komórkowego jest szara, pozbawiona blasku oraz energii życiowej. Charakterystyczna jest dla osób palących, pracujących w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach, nadmiernie korzystających z kąpieli słonecznych i łóżek opalających. Skóra taka dużo wolniej korzysta z aktywnych składników zawartych w kosmetykach, ponieważ receptory komórkowe odpowiedzialne za przyswajanie różnych bodźców stają się mniej czułe na pobudzający je wpływ substancji odżywczych oraz wzrostowych.

Gdy czujesz, że Twoja skóra staje się matowa, traci blask i ładny kolor, brakuje jej witalności i energii. Jesteś po terapii antybiotykowej lub nadmiernej ekspozycji na słońce, palisz papierosy, a przede wszystkim jeśli zaniedbałaś regularną pielęgnację cery.

Proponujemy zabiegi rewitalizujące i przywracające blask:

 • dotlenienie, odżywienie i energizację skóry
 • pobudzenie naturalnych funkcji życiowych komórek
 • rewitalizację i pobudzenie procesów regeneracyjnych
 • usprawnienie cyrkulacji krwi i limfy, odtoksycznienie
 • poprawę kolorytu i struktury skóry
 • przeciwdziałanie procesom starzenia
 • nawilżenie i zapobieganie odwodnieniu naskórka
 • ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników

Proponowane zabiegi:

Zadbane dłonie są bardzo ważnym elementem wizerunku nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Dłonie starzeją się stosunkowo szybko i w bardzo widoczny sposób. Oprócz normalnych – fizjologicznych procesów, na przyspieszenie starzenia się dłoni wpływ mają czynniki zewnętrzne. Z wiekiem skóra dłoni szybciej niż w pozostałych okolicach traci sprężystość i jędrność, staje się cienka z licznymi przebarwieniami. Następuje zanik mięśni i podskórnej tkanki tłuszczowej, co powoduje prześwitywanie naczyń krwionośnych, uwidocznienie ścięgien, zarysów kości śródręcza – dłonie przybierają „kościsty” wygląd.

Najczęstsze problemy:

 • utrata elastyczności i jędrności skóry
 • spadek nawilżenia tkanek
 • plamy i nierówności kolorytu skóry
 • nadmierne rogowacenie skóry
 • utrata objętości tkanek

Proponowane zabiegi:

Szyja i dekolt to okolice, które niestety zdradzają wiek i dodają lat. Większość kobiet nie przywiązuje większej uwagi do codziennej pielęgnacji obu okolic. Zazwyczaj uwaga skupia się na zabiegach twarzy. To bardzo newralgiczne okolice z wyjątkowo delikatną skórą. Bruzdy, zmarszczki pojawiają się już w młodym wieku, zwłaszcza u osób narażonych na nadmierne promieniowanie UV. Skóra zaczyna tracić swoją dotychczasową jędrność i staje się wiotka a promieniowanie indukuje powstawanie plam posłonecznych i nadmiernego rogowacenia. Nie bez znaczenia są nieprawidłowe nawyki.  Poziome bruzdy na szyi zwane powszechnie „naszyjnikiem Wenus” to typowy rezultat utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała lub czytania w łóżku. Niechciane zmiany na tym delikatnym fragmencie skóry dodatkowo są potęgowane przez  klimatyzację, papierosy, picie niewystarczającej ilości wody lub gwałtowne odchudzanie się.

Odnowa skóry  jest wyjątkowo trudna, ponieważ w tych miejscach występuje mała ilość gruczołów łojowych oraz tkanki tłuszczowej co wiąże się ze osłabionymi  właściwościami regeneracyjnymi. Medycyna estetyczna oferuje zabiegi poprawiające elastyczność skóry, zabiegi nawilżające oraz usuwające przebarwienia i zmarszczki.

Polecane zabiegi:

 • profhilo
 • logo-ericson-laboratoire
 • isclinicalglobelogo
 • neauvia
 • geneo
 • emerge
 • azallure
 • aqualyx
 • teosyal
 • mesoestetic
 • linerase
 • xylogic
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.