CO POWINNIŚCIE WIEDZIEĆ MAJĄC SKÓRĘ NACZYNIOWĄ Z RUMIENIEM ?
Problem występowania rumienia dotyka głównie osób z delikatną skórą twarzy i ma on podłoże naczyniowe. Dotyczy przeważnie okolic takich jak policzki, broda czy nos. Rumień powstaje na skutek gwałtownego rozszerzenia niewielkich naczyń krwionośnych i przyśpieszonego przepływu krwi. Często pojawia się nagle. Na chwilę znika, aby znów zaatakować ze zdwojoną siłą. Skóra w miejscu, gdzie atakuje rumień staje się zaczerwieniona, ponadto może się łuszczyć i jest tkliwa. Obecnie najskuteczniejszą metodą na pozbycie się rumienia są zabieg laserowe.
W naszej Klinice pracujemy na urządzeniu Alma Harmony – jest to platforma opracowana przez wiodącego izraelskiego producenta w zakresie laseroterapii firmę Alma Lasers.
Platforma Alma, która jest dostępna w naszej Klinice jest wyposażona w specjalnie zaprojektowane głowice zabiegowe DYE VL wykorzystywane do redukcji rumienia, zamykania naczyń krwionośnych na twarzy, szyi i dekolcie, usuwania przebarwień oraz fotoodmładzania.
Obecny wpis będzie poświęcony zabiegowi wykorzystującemu głowicę DYE VL w celu redukcji rumienia oraz zamykania naczyń krwionośnych.
Czym jest technologia DYE VL?
Głowica DYE VL wykorzystuje innowacyjną technologię AFT – wąskopasmowe pulsacyjne źródło światła o długości fali 450 nm – 600 nm, które zdecydowanie selektywniej oddziałują na melaninę i hemoglobinę, niż tradycyjny IPL, co zwiększa bezpieczeństwo przeprowadzanych zabiegów. Co więcej, selektywność wiązki pozwala wykonać zabieg znacznie precyzyjniej. DYE VL wywołuje swoim działaniem selektywną termolizę (czyli rozpad pod wpływem energii cieplnej) chromoforu – oksyhemoglobiny w docelowej tkance i zmniejsza zmiany naczyniowe oraz rumień odpowiedzialny za czerwony/różowy kolor skóry.
Jak wygląda zabieg?
Przed przystąpieniem do zabiegu kosmetolog ocenia poziom rozszerzenia i obszar występowania naczynek oraz stopień utrwalenia rumienia. Po zakwalifikowaniu danej osoby do zabiegu wykonywana jest tzw. kliniczna próba laserowa, dzięki której specjalista jest w stanie dobrać optymalne parametry pracy lasera, tj. mocy i czasu trwania impulsu. Wówczas procedura zabiegowa przynosi możliwie najlepszy efekt przy zachowaniu najwyższego komfortu pacjenta.
W pierwszym etapie skóra pacjenta zostaje oczyszczona. Osobie poddawanej zabiegowi zakładana jest specjalistyczna ochronę na oczy. Następnie, po nałożeniu na skórę pacjenta przezroczystego żelu, kosmetolog przystępuje do wykonania zabiegu z użyciem lasera Alma Baby Rejuve Dye-VL®.
Podczas zbliżania urządzenia do ciała pacjenta, może być odczuwalne delikatne pieczenie i ciepło, które łagodzone jest przez wbudowany system chłodzenia. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, dlatego w większości przypadków nie poprzedza się go nałożeniem środka znieczulającego miejscowo.
Istnieje jednak możliwość zastosowania kremu znieczulającego na specjalną prośbę pacjenta.
Jak należy przygotować się do zabiegu?
Skóra nie powinna być opalona, podrażniona, a na miesiąc przed jego wykonaniem należy unikać zabiegów takich jak mikrodermabrazja czy głębokie peelingi, jak również stosowania preparatów zawierających pochodne witaminy A np. retinol oraz izotretynoinę. Niewskazane jest ponadto stosowanie kosmetyków mających w składzie kwasy oraz witaminę C. Na tydzień przed planowanym zabiegiem pacjent nie powinien spożywać naparów i preparatów zawierających nagietek oraz dziurawiec.
Ile zabiegów należy wykonać?
Ilość wykonywanych zabiegów jest uzależniona od rodzaju i wielkości leczonej zmiany na skórze. W przypadku wykorzystania lasera celem zamknięcia naczynek wymagane będzie wykonanie większej ilości zabiegów niż np. przy usuwaniu niewielkiego rumienia na twarzy. Średnia ilość zabiegów waha się między 4-6 w odstępach co 3-6 tygodni.
Jak należy pielęgnować skórę po zabiegu?
Po zabiegu należy oczyszczać skórę delikatnym żelem do mycia twarzy. Nie wolno stosować mydła oraz preparatów na bazie alkoholu, w tym spirytusu. Zaleca się stosowanie kremów łagodzących np. Alantan. Należy ponadto unikać przez okres 4-5 dni sytuacji sprzyjających rozszerzaniu naczyń krwionośnych (np. wysiłek fizyczny, istotna zmiana temperatury otoczenia, stres). Przez miesiąc po zabiegu nie wolno opalać się, a dodatkowo powinniśmy stosować filtry przeciwsłoneczne SPF 50. Przez kilka dni po zabiegu nie wolno drażnić skóry, wycierać jej ręcznikiem lub gąbką, zdrapywać powstałych strupków oraz nakładać makijażu.
Kiedy można zauważyć pierwsze efekty po zabiegu?
Pierwsze efekty widoczne są już w kilka dni po pierwszym zabiegu. Zauważalna jest poprawa kondycji i kolorytu skóry. Na przestrzeni kilku miesięcy seria zabiegów powoduje sukcesywne usuwanie/redukcję rumienia lub naczynek.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
- ciąża oraz okres karmienia piersią
- świeża opalenizna (do 1 miesiąca)
- stosowanie leków światłouczulających (retinoidy, niektóre leki p/depresyjne, antybiotyki z grupy tetracyklin)
- spożywanie alkoholu (24 godziny przed zabiegiem)
- aktywne infekcje skórne w miejscu zabiegu (grzybicze, wirusowe, bakteryjne)
- cukrzyca (niewyrównana)
- nowotwory złośliwe
- fotodermatozy (choroby zaostrzające się pod wpływem światła)
- bielactwo
- aktywna faza łuszczycy
- padaczka
- zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi
- skłonność do powstawania bliznowców (keloidów).
Poniższe zdjęcia prezentują efekty pozabiegowe wykonane w naszej Klinice.




Zobacz także
Egzosomy ASCE+
Dlaczego egzosomy uznawane są za rewolucyjne w kosmetologii i medycynie estetycznej ?  • Egzosomy są...
Czytaj całośćSunekos 200 i 1200 – system regeneracji macierzy pozakomórkowej na bazie aminokwasów
Gama preparatów do mezoterapii igłowej Sunekos to rozwiązanie propozycja dla wszystkich pacjentów, którzy świadomie dbają...
Czytaj całośćPROFHILO – bioremodeling skóry
Zauważyłaś już na swojej twarzy pierwsze oznaki starzenia? Nie dopuść do tego, by postępowały w...
Czytaj całość