Przykry problem… nadpotliwości
Nadmierna potliwość jest bardzo przykrą i uciążliwą dolegliwością. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym można się jej skutecznie pozbyć.
Termin „nadpotliwość” oznacza nadmierne wydzielanie potu – zbyt duże w stosunku do aktualnych potrzeb organizmu w zakresie jego regulacji cieplnej. Towarzyszy jej często nieprzyjemny zapach, który powstaje wskutek rozkładania potu przez bakterie bytujące na skórze. Nadpotliwość może mieć charakter uogólniony lub miejscowy. O tej drugiej mówimy wtedy, gdy dotyczy np. tylko pach lub dłoni. Wielu z nas nie wie, że istnieją skuteczne metody leczenia, które pomagają pozbyć się nadmiernego pocenia. Należy do nich m.in. botoks i liposukcja, która polega na bardzo powierzchownym odessaniu tłuszczu podskórnego z okolicy pach, przy jednoczesnym uszkodzeniu gruczołów potowych. Szacuje się, że na nadmierną potliwość cierpi od 2 do 4% populacji.
Dla wielu osób nadpotliwość stanowi nie tylko problem estetyczny, ale także społeczny i zawodowy. Obniża jakość życia, zaburza relacje międzyludzkie oraz może wywierać negatywny wpływ na życie zawodowe.
Zaburzone wydzielanie potu (nadmierna potliwość) może mieć związek ze stresem, otyłością, nadwagą lub zmianami hormonalnymi. U niektórych osób jest po prostu stanem fizjologicznym, występującym „z natury” – bez żadnej niepokojącej przyczyny. Bywa jednak, że nadmierne pocenie się jest sygnałem świadczącym o chorobie, np. cukrzycy, nadczynności tarczycy, problemach układu nerwowego, a nawet chorobach nowotworowych. Zanim więc zdecydujesz o wyborze metody leczenia nadpotliwości, warto ustalić z lekarzem przyczynę problemu – zwłaszcza, jeśli nadpotliwość pojawiła się niedawno, a wcześniej nie miałeś takiego problemu.
Nie musisz żyć w przekonaniu, że nadpotliwość to twój problem, ponieważ medycyna niesie skuteczne rozwiązania.
Toksyna botulinowa
Popularną i bardzo skuteczną metodą leczenia nadpotliwości są śródskórne iniekcje toksyny botulinowej. Mechanizm jej działania polega na blokowaniu impulsów nerwowych, które stymulują gruczoły do produkcji potu. Powoduje to zatrzymanie ich czynności i czasowe, w pełni odwracalne, zahamowanie produkcji potu.
Toksyna powoduje całkowitą likwidację lub znaczne zmniejszenie nadpotliwości pach u prawie wszystkich leczonych pacjentów, a czas jej działania wynosi przeważnie 6-9 miesięcy. Stosuje się ją także często na dłonie i stopy. Zabieg jej podania na pachy jest szybki, bezbolesny i bardzo bezpieczny.
Urządzenie miraDry
Nową metodą służącą do trwałej likwidacji nadpotliwości pach jest zabieg polegający na wykorzystaniu mikrofal (urządzenie miraDry). Jest to miejscowa, nieinwazyjna, bezpieczna i bardzo skuteczna procedura pozwalająca na trwałe (na zawsze) usunięcie problemu nadpotliwości pach w trakcie 1 lub 2 zabiegów.
Mikrofale potrafią penetrować skórę na głębokość, na której znajdują się gruczoły potowe. Docierając do nich powodują ich trwałe uszkodzenie (termolizę), co skutkuje nieodwracalnym zahamowaniem wydzielania potu.
Liposukcja
Liposukcja klasyczna to ostatnio coraz bardziej popularna metoda leczenia nadpotliwości pach – głównie ze względu na jej niską inwazyjność i brak konieczności rekonwalescencji. Na korzyść tej metody działa jednak przede wszystkim jej wysoka skuteczność oraz trwałość efektów, które zazwyczaj są odczuwalne u pacjenta już po jednorazowym zabiegu.
W jaki sposób liposukcja klasyczna pomaga w leczeniu nadpotliwości? Trwający ok. 40 minut zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Polega on na powierzchniowym odessaniu cienkiej warstwy tłuszczu podskórnego. Tłuszcz odprowadzany jest z organizmu za pomocą cienkiej kaniuli. Wraz z nim usunięte zostają także uszkodzone gruczoły potowe.
W przeciwieństwie do leczenia nadpotliwości za pomocą toksyny botulinowej (w przypadku której zabieg należy poprawiać co ok. 6-12 miesięcy), liposukcja daje względnie trwałe efekty i pozwala skutecznie pozbyć się problemu nadmiernego pocenia pod pachami.
Zabiegi leczenia nadpotliwości są bezpieczne. Zahamowanie wydzielania potu pod pachami, na dłoniach czy stopach nie ma bowiem żadnego negatywnego wpływu na organizm.
Zobacz także
Egzosomy ASCE+
Dlaczego egzosomy uznawane są za rewolucyjne w kosmetologii i medycynie estetycznej ?  • Egzosomy są...
Czytaj całośćSunekos 200 i 1200 – system regeneracji macierzy pozakomórkowej na bazie aminokwasów
Gama preparatów do mezoterapii igłowej Sunekos to rozwiązanie propozycja dla wszystkich pacjentów, którzy świadomie dbają...
Czytaj całośćPROFHILO – bioremodeling skóry
Zauważyłaś już na swojej twarzy pierwsze oznaki starzenia? Nie dopuść do tego, by postępowały w...
Czytaj całość