Toksyna botulinowa – leczenie nadpotliwości
Nadmierne pocenie się jest dokuczliwym problemem. Pocenie się to zjawisko całkowicie naturalne dla ludzkiego organizmu. Dzięki niemu możemy na przykład chronić się przed przegrzaniem w trakcie wysiłku czy momencie, gdy panują wysokie temperatury. Są jednak sytuacje, gdy nadmierne pocenie się powoduje duży dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie. W takich sytuacjach pomoże lekarz medycyny estetycznej . Zabieg toksyną botulinową sprawia, że gruczoły potowe nie produkują już nadmiernej ilości potu. W naszym gabinecie wykonujemy zabiegi zmniejszające aktywność gruczołów potowych na najwyższym poziomie bezpieczeństwa i skuteczności. Nadmierna potliwość przestanie być problemem .
Korzyści:
- likwidacja przykrych skutków nadmiernej potliwości;
- poprawa pewności siebie;
- niska bolesność zabiegu;
- minimalne ryzyko powikłań;
- mała inwazyjność zabiegu, po którym od razu można wrócić do swoich codziennych czynności;
- skuteczna metoda wykazująca efekty utrzymujące się nawet do 12-stu miesięcy.
Przeciwwskazania:
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo- mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta- Eatona, stwardnienie zanikowe boczne);
- nadwrażliwość na składniki preparatu (np. albuminy ludzkie, toksyna botulinowa typu A);
- ciąża i okres laktacji;
- infekcje skóry w miejscu planowanego podania toksyny botulinowej;
- stosowanie leków: z grupy aminoglikozydów (np. gentamycyna);
- zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków antykoagulacyjnych.
Znieczulenie:
Pozytywną stroną poddania się zabiegowi ostrzykiwania skóry pach botoksem jest fakt, że jest ono praktycznie bezbolesne. Toksynę botulinową podaje się poprzez nakłuwania, których dokonuje się bardzo cienką, sterylną igłą. Z uwagi na różny próg wrażliwości na ból, u pacjentów z niskim progiem wrażliwości istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego, które stosuje się w postaci kremów zawierających lidokainę.
Przebieg zabiegu:
Zabieg leczenia nadpotliwości Siemianowicach Śląskich polega na podaniu płytko, śródskórnie do każdego kwadratu małej ilości toksyny botulinowej. Cała procedura jest dość krótka, trwa od 20 do 40 minut.
Rekonwalescencja:
W związku z niskim stopniem inwazyjności, znikomą ilością powikłań oraz krótkim czasem trwania zabiegu osoba poddająca się leczeniu nadpotliwości pach botoksem może od razu wrócić do swoich codziennych czynności. U osób o szczególnie wrażliwej skórze przez około godzinę od zabiegu na obszarze poddanym leczeniu może utrzymywać się lekkie zaczerwienienie, które samoistnie ustępuje.
Efekty:
Rezultaty pojawiają się już od 3 do 10 dni po zabiegu. Dość krótki okres czasu oczekiwania na efekty zabiegu jest jedną z jego pozytywnych stron i z pewnością zachęca do jego wykonywania.
Zalecenia po zabiegu:
W celu uniknięcia skrócenia czasu działania i osłabienia skuteczności preparatu zawierającego toksynę botulinową odradza się korzystania z solarium oraz sauny. Zaleca się by ograniczyć to korzystanie przez najbliższe kilka tygodni od dnia wykonanego zabiegu. Ponadto nie należy stosować zabiegów laserowych, czy wykorzystujących fale radiowe . Wskazane jest również aby obszary poddane leczeniu przez kilka dni traktować ze zwiększoną delikatnością, unikając ich ugniatania i rozmasowywania . Ważna jest także modyfikacja diety, zwłaszcza w początkowej fazie rekonwalescencji . W celu zwiększenia efektywności leczenia warto ograniczyć spożycie alkoholu, kawy oraz potraw zawierających ostre przyprawy, ponieważ substancje zawarte w tych produktach zwiększają aktywność układu współczulnego, a co się z tym wiąże ilość wytwarzanego potu.
Czas utrzymywania efektów leczenia:
Czas utrzymywania efektów leczenia nadpotliwości wynosi od 6 do 12 miesięcy. Po tym okresie w okolicy gruczołów potowych skóry pach powstają nowe niezablokowane toksyną botulinową zakończenia nerwowe. Aby znów zablokować gruczoły potowe, zabieg można powtórzyć w przypadku nawrotu objawów, średnio następuje to po 7- 12 miesiącach. Co ważne chcąc osiągnąć podobny cel terapeutyczny powtórny zabieg często dokonywany jest z zastosowaniem mniejszej ilości preparatu.