CRYSTALYS – hydroksyapatyt wapnia
Crystalys to najsilniejszy na rynku biostymulator na bazie hydroksyapatytu wapnia, który wypełnia oraz harmonicznie wiąże się z tkanką i stymuluje skórę do długotrwałej odbudowy. Crystalys wykazuje dwuetapowe działanie: zawarty w preparacie żel (soda karboksymetylocelulozy) natychmiast wypełnia i harmonicznie wiąże się z tkanką, a dzięki tak wysokiemu stężeniu (55,7%) mikrocząsteczek hydroksyapatytu wapnia, które tworzą w tkankach „rusztowanie” dwa razy szybciej stymuluje fibroblasty do produkcji naturalnego kolagenu, dwa razy szybciej regeneruje, idealnie wygładza skórę dając naturalny wygląd. Crystalys może być stosowany do wypełnienia głębokich warstw skóry oraz tkanki podskórnej.
Wskazania
- kształtowanie policzków
- zagęszczenie skóry
- kształtowanie okolic linii żuchwy
- kształtowanie dłoni
- likwidacja bruzd nosowo-wargowych
- likwidacja linii mimicznych tzw. „marionetkowych”
- niechirurgiczna plastyka nosa.
Efekty
Crystalys jest przeznaczony do poprawy objętości skóry i modelowania kształtu oblicza oraz wypełniania fałd skórnych. Jego działanie polega na odbudowie struktury skóry oraz stymulacji produkcji naturalnego kolagenu – odpowiedzialnego za sprężystość i jędrność skóry. Crystalys gwarantuje natychmiastowy i długotrwały efekt, który może utrzymać się nawet do 2 lat, w zależności od wstrzykiwanej ilości, właściwości skóry oraz wieku pacjenta. Jego działanie jest natychmiastowe: zapewnia efekt modelowania i liftingu. Dzięki swoim właściwościom, Crystalys zapewnia trwały, naturalny wygląd skórze w . Jest na tyle uniwersalny, że można go stosować niemal na całym obszarze twarzy: od brwi po linię szczęki.
Mechanizm działania
To najwyższej klasy preparat na bazie hydroksyapatytu wapnia. Przeznaczony jest do wypełniania tkanek miękkich metodą iniekcji: śródskórnie i podskórnie, po uprzednim znieczuleniu miejscowym. Zawarte w nim mikrosfery (drobinki), umieszczone zostały w żelowym nośniku, który dzięki jednolitej i gładkiej strukturze, niweluje ryzyko przemieszczania się cząsteczek. Mikrosfery w leczonym miejscu tworzą szkielet, który umożliwia wzrost kolagenu w okresie kilku miesięcy od zabiegu – zapewniając gładki i naturalny wygląd skórze. Produkt ten jest biokompatybilny i biodegradowalny.
Wygląd skóry po zabiegu
Wszystkie zanotowane efekty niepożądane były standardowymi, miejscowymi reakcjami na zastrzyk. Możliwe jest zatem lekkie zaczerwienienie skóry, obrzęk i zasinienie. Na lek nie odnotowano żadnych reakcji alergicznych, występowania infekcji oraz świądu w .
Przeciwskazania
- nadwrażliwość na preparat
- choroby autoimmunologiczne
- ostre lub przewlekłe stany zapalne skóry
- choroba nowotworowa
- cukrzyca
- zakażenie wirusem opryszczki
- ciąża i laktacja
RADIESSE™ – hydroksyapatyt wapnia
Radiesse™ hydroksyapatyt wapnia jest preparatem iniekcyjnym wykazującym zdolności nie tylko korygujące i wypełniające zmarszczki, ale działającym stymulująco na skórę pobudzając ją do produkcji własnych włókien kolagenowych. Poprzez zawieszenie cząsteczek hydroksyapatytu wapnia w matrycy żelowej, której głównymi składnikami są woda i gliceryna, otrzymano półstały stan skupienia preparatu. Dzięki specjalnemu nośnikowi żelowemu możliwy jest natychmiastowy efekt wypełnienia, widoczny tuż po zabiegu. Z czasem (około 4 miesiące) żel zostaje wchłonięty przez makrofagi i znika, ale jego miejsce zajmuje nowy kolagen wyprodukowany przez fibroblasty. Produkcja nowego kolagenu odbywa się wokół mikrocząsteczek hydroksyapatytu wapnia, które tworzą w tkankach „rusztowanie” i są swoistym czynnikiem stymulującym produkcję włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra naturalnie się odmładza, staje się grubsza i bardziej elastyczna. Preparat estetyczny Radiesse TM na bazie hydroksyapatytu wapnia został dopuszczony przez ograny Unii Europejskiej w 2004 r. natomiast przez amerykańską Agencję Żywności i Leków ( Food and Drug Administration) FDA w 2006 roku. Otrzymał również certyfikat CE (ustalany przez UE standard) określający bezpieczeństwo produktów oraz potwierdzający, że został przebadany przez niezależne podmioty w .
Okolice podlegające terapii
- bruzdy nosowo – wargowe
- linie marionetki
- policzki
- okolica jarzmowa
- żuchwa
- kąciki ust
- podbródek / zagłębienie brody
- brwi
- skronie
- płatki ucha
- grzbiet nosa
Przebieg zabiegu
Podczas zabiegu możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Preparat wprowadza się poniżej powierzchni skóry za pomocą cienkiej igły. Czas trwania zabiegu to około godzina.
Wygląd skóry po zabiegu
Najczęściej zaraz po zabiegu można wrócić do codziennych czynności. Bywa, że w miejscu iniekcji pojawia się lekkie zasinienie, które utrzymuje się przez kilka dni w . Do trzech dni można wyczuwać lekkie nierówności w miejscu podania preparatu, może utrzymywać się również lekki obrzęk i tkliwość.
Efekty
Głównym składnikiem preparatu jest hydroksyapatyt wapnia o unikalnym i opatentowanym składzie, identyczny z tym, jaki występuje w ludzkich kościach i zębach. To gwarantuje pełne bezpieczeństwo zabiegu. Dzięki specjalnemu nośnikowi żelowemu możliwy jest natychmiastowy efekt wypełnienia, widoczny tuż po zabiegu w . Z czasem (około 4 miesiące) żel zostaje pochłonięty przez makrofagi i znika, ale jego miejsce zajmuje nowy kolagen wyprodukowany przez fibroblasty. Produkcja nowego kolagenu odbywa się wokół mikrocząsteczek hydroksyapatytu wapnia, które tworzą w tkankach „rusztowanie” i są swoistym czynnikiem stymulującym produkcję włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra naturalnie się odmładza, staje się grubsza i bardziej elastyczna w . Bezpośrednio po iniekcji może pojawić się delikatne opuchnięcie, swędzenie, ból oraz zasinienie, jednak objawy te zanikają już po kilku dniach. Zabieg należy względnie do bezbolesnych, wiadomo jednak, że pacjenci mogą posiadać różny próg bólu. Efekt uzależniony jest również od rodzaju skóry, po zabiegu są natychmiastowe i utrzymują się zazwyczaj ponad rok, a u wielu pacjentów nawet ponad 2 lata. Efekt jednak uzależniony jest on również od rodzaju skóry, wieku, stylu życia, gospodarki metabolicznej oraz obszaru który poddany został kuracji.
Przeciwskazania
- nadwrażliwość na preparat
- choroby autoimmunologiczne
- ostre lub przewlekłe stany zapalne skóry
- choroba nowotworowa
- cukrzyca
- zakażenie wirusem opryszczki
- ciąża i laktacja