Stymulatory tkankowe
Stymulatory tkankowe to preparaty wykorzystywane w kosmetologii przeciwstarzeniowej, stosowane do odbudowy i regeneracji struktur skóry. Składniki zawarte w preparatach dzięki stymulacji kolagenu i elastyny poprawiają jędrność, gęstość i jakość skóry. Stymulatory tkankowe to jedne z najskuteczniejszych substancji stosowanych w medycynie odmładzającej.
Stymulatory tkankowe nie zmieniają rysów twarzy pod względem wolumetrycznym. Przyczyniają się do spiralizowania się włókien kolagenowych, czyli ich skracania. W konsekwencji prowadzi to do zagęszczenia struktur skóry, poprawy konturu, tworzenia działań anty-grawitacyjnych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, za pomocą kremu znieczulającego, co zdecydowanie zwiększa komfort pacjenta podczas wykonywanego zabiegu.
Jaka jest różnica pomiędzy stymulatorem a wypeniaczem HA ? Wyjaśniamy!
Podstawową różnicą między tymi dwoma preparatami jest obecność kwasu hialuronowego, o zwiększonej lepkości, który w stymulatorach nie występuje w postaci usieciowanej. W związku z tym nie nadaje skórze twarzy efektu wolumetrycznego, tak jak w przypadku zastosowania wypełniaczy. W ich składzie znajdziemy wyłącznie usieciowany kwas hialuronowy, bez dodatkowych substancji aktywnych. Co za tym idzie, przy zastosowaniu stymulatorów nie uzyskamy sztucznego, przerysowanego efektu. Potrafimy uwydatnić kości policzkowe, zredukować tkankę tłuszczową w strefie policzków oraz zadbać o strefę oczu i problematyczną dolinę łez, bez uzyskania wolumetrycznego i często niestety przerysowanego efektu wypełnienia.
Stymulatory tkankowe pobudzają naturalnie zachodzące procesy w naszej skórze, dzięki czemu efektami zabiegowymi możemy się cieszyć dłużej, niż w przypadku wypełniaczy.
Zabieg stymulatorem tkankowym nie wymaga szczególnych przygotowań, zalecamy jednak aby kilka dni przed zabiegiem nie przyjmować leków rozrzedzających krew (np.Aspiryna/Acard ) ponieważ może to zwiększyć ryzyko powstawania siniaków po zabiegu.
Przed zabiegiem i bezpośrednio po zalecamy dodatkowa suplementację witaminą C, ponieważ pobudza ona dodatkowo produkcje kolagenu zainicjowaną podaniem stymulatora tkankowego.
Na rynku dostępne są stymulatory zawierające różne substancje czynne, najbardziej znane i efektywne są z :
- hydroksyapatytem wapnia który nie tylko wypełnia, lecz harmonicznie wiąże się z tkanką i pobudza skórę do odnowy. Na czym polega innowacyjność tego preparatu? ydroksyapatyt wapnia to substancja służąca do poprawy objętości skóry oraz modelowania kształtu oblicza. Jego działanie obejmuje odbudowę struktury skóry oraz stymulację produkcji kolagenu, odpowiadającego za elastyczność skóry.
Dzięki temu nie tylko wypełnia i wygładza zmarszczki, ale też wspomaga biorewitalizację skóry, co daje długotrwały i naturalny efekt odmłodzenia.
Preparat składa się z mikrosfer hydroksyapatytu wapnia o średnicy 25-45 mikronów, które są zawieszone w żelowym nośniku. Jest to produkt w 100% biokompatybilny. Jego składniki, wapń i fosfor, są naturalnie występującymi składnikami ludzkich tkanek, co oznacza, że nie wywołuje reakcji alergicznych. Z upływem czasu podlega w naturalny i bezpieczny metoda wchłonięciu przez organizm.
Rezultaty przeprowadzenia zabiegu są widoczne od razu. Ostrzyknięte obszary są wypełnione i podniesione. Uzyskujemy pożądaną objętość oraz wspaniały efekt liftingu . Rozpad hydroksyapatytu wapnia następuje równocześnie z odkładaniem się nowego kolagenu . Dzięki takiemu działaniu, preparat gwarantuje całkowicie naturalny i odświeżony wygląd na długo. Badania kliniczne udowodniły, że efekty utrzymują się nawet do dwóch lat, w zależności od wstrzykiwanej ilości, kondycji skóry oraz wieku pacjenta. - kwasem polimlekowym który stymuluje wytwarzanie kolagenu, który odpowiedzialny jest za jędrność i napięcie skóry, dzięki czemu otrzymujemy efekt młodej i jędrnej skóry. Posiada zdolność do silnej i długodługotrwałej stymulacji produkcji kolagenu oraz przywracania młodzieńczego wyglądu w metoda stopniowy i naturalny. Efekty zabiegowe widoczne są przez około 24 miesiące po serii 2-3 zabiegów wykonywanych co około 8-12 tygodni.
- kolagenem który w naturalny technika odmładza, rewitalizuje i napina skórę, wypełnia drobne zmarszczki oraz daje lekki efekt liftingu. To biostymulatory, które bazują na stymulacji organizmu do regeneracji, do tworzenia kluczowych dla elastyczności i jakości skóry włókien kolagenu czy elastyny. Obecnie istnieje na rynku RH kolagen , oparty jest o rekombinowany kolagen ludzki, uzyskiwany z hodowli jedwabników. Znajomość sekwencji genu dla jednego z białek jedwabnych, serycyny, pozwolił na zastąpienie go genem kolagenu typu I . W wyniku tej zamiany jedwabniki syntetyzują kolagen, który podany do skóry poprawia stan macierzy zewnątrzkomórkowej – ECM. Rh kolagen jest w stu procentach bezpieczny, dobrze tolerowany i nie powoduje reakcji alergicznych . Jednocześnie daje bardzo szybkie i naturalne efekty w postaci ujędrnienia, napięcia i poprawy jakości skóry . Wystarcza 2-3 zabiegi w odstępie jednego miesiąca.
- aminokwasami z systemem regeneracji macierzy pozakomórkowej stosowany w procesie biogenezy skóry. To unikalne połączenie nieusieciowanego kwasu hialuronowego i opatentowanej sekwencji aminokwasów które skutecznie pobudzają fibroblasty do tworzenia nowych włókien białkowych, takich jak kolagen i elastyna. Koktajl biostymuluje skórę do regeneracji, daje natychmiastowe uczucie nawilżenia oraz poprawy kolorytu skóry. Skutecznie niweluje objawy starzenia się skóry: zmęczenie, odwodnienie, brak elastyczności, drobne zmarszczki.
- polinukleotydami, które
– pobudzają receptory na fibroblastach – proces aktywuje syntezę na kolagenu typu I oraz elastyny zapewniając zagęszczenie skóry oraz efekt liftingujący; dodatkowo indukowany zostaje proces przekształcania fibroblastów w miofibroblasty.
– wspomagają walkę ze stresem oksydacyjnym – aktywne metabolity wiążą wolne rodniki w pierścienie aromatyczne działając antyoksydacjnie.
– nawodniają tkanki – aktywne polinukleotydy wiążą wodę i zapewniają izoosmotyczne nawodnienie macierzy pozakomórkowej, dzięki czemu skóra staje się nawilżona i jędrna. - bursztynianem sodowym, który powoduje:
– aktywizację komórek do działania i hamuje procesy, prowadzące do ich śmierci,
– stymulację syntezy podstawowych białek strukturalnych skóry: kolagenu i elastyny,
– zwiększenie dostawy tlenu do komórek.
Korzyści wynikające z zastosowania biostymulatorów skóry w medycynie estetycznej mogą obejmować:
Poprawa jędrności i elastyczności skóry: biosymulatory stymulują produkcję kolagenu i elastyny, które są kluczowe dla utrzymania jędrności i elastyczności skóry. To może prowadzić do redukcji fałd skórnych i ujędrnienia skóry.
Nawilżenie skóry: niektóre biosymulatory działają jako silne nawilżacze, wiążąc cząsteczki wody w skórze. To pomaga w poprawie nawodnienia skóry i redukcji suchości.
Poprawa tekstury skóry: stosowanie biosymulatorów skóry może pomóc w wygładzeniu nierówności skóry, takich jak blizny czy przebarwienia, poprzez pobudzenie procesów regeneracyjnych.
Odbudowa objętości skóry: niektóre biosymulatory skóry mogą być stosowane do przywrócenia utraconej objętości skóry w obszarach takich jak policzki, broda czy kości jarzmowe.
Długostałe efekty: jedną z zalet stosowania biosymulatorów skóry jest możliwość uzyskania długotrwałych efektów. Działa to poprzez stymulację naturalnych procesów naprawczych skóry, które trwają wiele miesięcy od zakończenia zabiegu/ ów.
Przeciwwskazania do zabiegu stymulatorami tkankowymi:
- opryszczka
- niewyrównana cukrzyca
- aktywne choroby autoimmunologiczne
- choroba nowotworowa
- ciąża i karmienie piersią
- leki przeciwzakrzepowe
- uczulenie na składnik preparatu
- tendencja do tworzenia bliznowców
Czas trwania zabiegu stymulatorami tkankowymi wraz ze znieczuleniem to około 60 min
Częstotliwość zabiegów stymulatorami tkankowymi uzależniona jest od rodzaju zastosowanego preparatu i ustalana jest podczas konsultacji przed zabiegiem.