Osocze bogatopłytkowe – lifting wampirzy
Zabieg nazywany jest również Platelet Rich Plasma (PRP), lifting wampirzy, mezoterapia krwią, osoczem. Osocze bogatopłytkowe jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Otrzymywane jest w procesie wirowania krwi pobranej od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. W jaki metoda powstaje preparat? Po pobraniu krew pacjenta zostaje odwirowana. W wyniku tego działania uzyskujemy aktywne trombocyty, czyli płytki krwi – są one zawarte w osoczu. To właśnie trombocyty są tak istotne dla odnowy, regeneracji komórek skóry i to dzięki nim zabieg osoczem bogatopłytkowym jest tak skuteczny. Preparat uzyskany w trakcie wirowania zawiera czynniki wzrostu. Stymulują one między innymi namnażanie oraz dojrzewanie komórek naskórka. Ponadto aktywują mikrokrążenie, stymulują namnażanie oraz dojrzewanie komórek naskórka, stymulują syntezę DNA, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu. Zabieg osoczem bogatopłytkowym ma dość długą historię w Piekarskich Śląskich. Po raz pierwszy zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego wykonano już w 1987 roku. Osocze wykorzystano w trakcie zabiegu chirurgicznego. Od tego czasu technologia produkcji preparatu znacząco się zmieniła i została unowocześniona.
Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego to nie tylko wampirzy lifting, osocze można wykorzystywać nie tylko w medycynie estetycznej, ale także w chirurgii twarzowo-szczękowej, chirurgii ortopedycznej, chirurgii ginekologicznej. Wciąż jest także rozwijana lista wskazań dermatologicznych.
Wampirzy lifting – mechanizm działania
Metoda iniekcji osocza bogatopłytkowego opiera się na wykorzystaniu zdolności organizmu do regeneracji. Krwinki płytkowe uwalniają szereg niezbędnych do regeneracji skóry czynników wzrostu, m.in. PDGF, TGF-β1, TGF-β2, VEGF oraz EGF. Czynniki wzrostu pobudzają procesy naprawy tkanek, pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu, wspomagają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych oraz aktywują komórki macierzyste. Dochodzi do regeneracji komórek skóry, czego wynikiem jest rewitalizacja skóry i poprawa jej wyglądu w Piekarskich Śląskich. Przeciwwskazaniem są choroby krwi. Wampirzy lifting powinien być stosowany w serii 3 lub 4 zabiegów ostrzykiwania skóry oblicza, szyi, dekoltu, dłoni lub innych okolic wymagających regeneracji. Liczbę zabiegów i odstępy czasowe pomiędzy nimi ustala lekarz po zbadaniu pacjenta. Technologia oparta na osoczu bogatopłytkowym (wampirzy lifting) stosowana jest z ogromnymi sukcesami od ponad 10 lat w chirurgii rekonstrukcyjnej, ortopedii, stomatologii w Piekarskich Śląskich. Szczególnie w gojeniu ran, odbudowie tkanki kostnej czy regeneracji i gojeniu tkanek przyzębia w Piekarskich Śląskich. W medycynie estetycznej osocze bogatopłytkowe stosowane jest od 2003 roku.
Wskazania do zabiegu
Zabieg wskazany jest dla osób, które chcą dokonać:
- rewitalizacji skóry, poprawy kolorytu skóry
- poprawy ukrwienia skóry
- zwiększyć elastyczność i napięcie skóry
- wygładzić i spłycić zmarszczki i bruzdy
- leczenia blizn zanikowych i rozstępów
- przy nadmiernym wypadaniu włosów
- u osób z ryzykiem wystąpienia alergii
Na jakie okolice wykonuje się zabieg
- policzki
- fałdy nosowo – wargowe
- okolice oczu ( kurze łapki, cienie), powieki
- usta, podbródek, czoło
- dekolt
- dłonie
- wypełnianie blizn po trądziku
- łysienie typu męskiego
Mezoterapia igłowa z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (wampirzy lifting) polecana jest również w przypadku problemu łysienia i osłabienia włosów w Piekarskich Śląskich. Zabiegi aby uzyskać pożądane efekty, wykonywane powinny być w seriach minimum 5 zabiegów. Zabiegi przeciw wypadaniu włosów można łączyć z zabiegami mezoterapii na wzmocnienie włosów z wykorzystaniem preparatów pobudzających wzrost.
Wampirzy lifting – efekt pozabiegowy
Po zabiegu osoczem bogatopłytkowym widoczne są zaczerwienienia w miejscach wkłucia, które znikają po kilku minutach i są niewidoczne pod makijażem. Następnego dnia nie widać żadnych śladów po wykonaniu zabiegu.
Przeciwwskazania do zabiegu osoczem bogatopłytkowym
- choroby krwi
- nowotwory
- ciąża
- laktacja
- leczenie niektórymi rodzajami antykoagulantów
Jak często należy wykonywać zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego?
- u osób poniżej 35 roku życia osocze bogatopłytkowe podaje się najczęściej jako profilaktykę starzenia się skóry. Wystarczy 1 zabieg na 12 miesięcy, żeby osiągnąć rewitalizujący efekt
- osoby od 35 do 45 roku życia wymagają kolejnego podania po 9-12 miesiącach
- po 50 roku życia wymagane jest podanie osocza po 3, 9 i 18 miesiącach od pierwszego zabiegu
Oddzielnym zabiegiem medycyny estetycznej dopełniającym z użyciem własnej krwi pacjenta jest autologiczna fibryna, którą pozyskujemy z krwi pacjenta pobranej do odpowiedniej probówki, a następnie umieszczając ją w wirówce laboratoryjnej i wirując z odpowiednią prędkością. Do uzyskanego w ten metoda osocza bogatopłytkowego, dodaje się odpowiedni czynnik, który pozwala na utworzenie autologicznej fibryny, którą podajemy za pomocą strzykawki i igły bezpośrednio do skóry w wybrane miejsca. Efektem podania autologicznej fibryny jest redukcja linii mimicznych na oblicza oraz jej odmłodzenie poprzez wypełnienie fibryną określonych miejsc, w których nastąpiły z wiekiem ubytki tkanek podskórnych w Piekarskich Śląskich. Fibryna jest autogenną matrycą, która stymuluje gojenie i wzrost tkanek miękkich. Jest bogata w leukocyty i naczyniowy czynnik wzrostu. Tak więc po zabiegu w skórze, wokół podanej fibryny tworzy się włóknista otoczka, a obecne czynniki wzrostu stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu, co daje efekt liftingu w miejscu podania, trwający około 2 lat. Polecany dla osób od 40 roku życia. Zarówno zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego jak i autologicznej fibryny można wykonać podczas jednej wizyty. Osocze bogatopłytkowe to jeden z zabiegów przeciwstarzeniowych, do których pacjenci wracają najchętniej. Szybka rekonwalescencja i poprawa kondycji skóry powodują, że procesy starzenia zostają spowolnione a satysfakcja pacjenta jest na wysokim poziomie. Zaleca się aby po miesiącu od podania osocza bogatopłytkowego zastosować mezoterapię innymi preparatami, ponieważ wówczas znacznie zwiększona jest odpowiedz fibroblastów, co klinicznie daje lepsze wyniki mezoterapii.