tel:+48 668 550 355

Zmarszczki i bruzdy

Zmarszczki to podłużne zagłębienia na skórze na skutek zmian zachodzących w jej „rusztowaniu”, utworzonym przez włókna kolagenowe i elastynowe, które pojawiają się wraz z wiekiem. Zmarszczki to nieunikniony efekt upływającego czasu, a także działania wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Zmarszczki są wgłębieniami powstałymi w skórze na skutek zmian zachodzących w jej „rusztowaniu”, utworzonym przez włókna kolagenowe i elastynowe. Niektóre z naszych zmarszczek pojawiają się jako efekt naszego trybu życia, diety, przyzwyczajeń, na inne z kolei nie mamy wpływu – możemy decydować o naszym trybie życia, nie mamy jednak wpływu na genetykę. Człowiek jest genetycznie zaprogramowany na starzenie się i niezależnie od starań jest to proces, którego nie da się uniknąć. Wprawdzie nie ma sposobu by zatrzymać czas, ale są metody umożliwiające opóźnienie powstawania zmian, jakie czas pozostawia na naszych twarzach. Dział Medycyny Estetycznej nazwany anti-aging, zajmuje się kompleksowo procesem starzenia.

Proces ten jest w dużej mierze zapisany w naszych genach. Jednak nieoceniony wpływ na jego przebieg ma tryb życia, jaki prowadzimy. Wiele zależy również od tego, jaką cerą obdarzyła nas natura. Posiadacze cery suchej lub wrażliwej najbardziej narażeni są na wczesne pojawienie się zmarszczek, ze względu na słabą warstwę ochronną skóry.

Główny podział zmarszczek możemy określić następująco:

 • Zmarszczki dynamiczne – inaczej zmarszczki mimiczne, powstają w wyniku ruchów mięśni i mimiki twarzy.
 • Zmarszczki statyczne – są widoczne na twarzy, bez względu na mimikę. Pogłębiają się z czasem, a przyczyną ich powstawania jest naturalny proces starzenia się skóry, zanik włókien kolagenowych, ale również czynniki genetyczne i związane z trybem życia.

Rodzaje zmarszczek ze względu na przyczyny ich powstawania:

 • Zmarszczki senne
  • wynikają z ułożenia skóry podczas spania;
 • Zmarszczki mimiczne
  • powstają podczas ruchów mięśni twarzy (są związane z mimiką twarzy);
  • pojawiają się jako pierwsze, między 25. a 30. rokiem życia;
  • najczęściej są zlokalizowane pomiędzy nosem a ustami, dookoła oczu i na czole;
 • Zmarszczki posłoneczne
  • powstają na skutek szkodliwego działania słońca;
  • towarzyszą im zazwyczaj przebarwienia lub odbarwienia skóry;
 • Zmarszczki grawitacyjne
  • są spowodowane naturalnym procesem starzenia się naszej skóry;

Najlepszą strategią opóźnienia procesów starzenia w skórze i w całym organizmie są działania profilaktyczne. Najważniejsze z nich to unikanie promieniowania ultrafioletowego, tytoniu, zanieczyszczeń. Powstawanie zmarszczek opóźniają: używanie filtrów ochronnych przeciwsłonecznych o wysokim numerze fotoprotekcji, stosowanie kosmetyków zawierających antyoksydanty, retinoidy i inne substancje aktywne, zbilansowana dieta, suplementacja antyoksydacyjna, zabiegi medycyny estetycznej.

Nasz specjalista dobierze najbardziej odpowiedni zabieg w trakcie konsultacji.
Cena za konsultacje kosmetologiczną 100 zł, za konsultacje medyczną 200 zł.
Jeśli w dniu konsultacji zostanie wykonany zabieg – konsultacja jest bezpłatna.

Polecane zabiegi:

nowosci

Nowości

Sprawdź nowości, które przygotowaliśmy dla Ciebie.

promocje

Strefa okazji

Zabiegi i pakiety zabiegowe w okazyjnych cenach.

Newsletter

Dowiedz się więcej
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.