Nadpotliwość dłoni, stóp i pach

Pocenie stanowi najważniejszy, fizjologiczny mechanizm zapewniający utrzymanie prawidłowej temperatury ciała przez organizm, oraz umożliwiający usunięcie substancji toksycznych. Nadmierne pocenie się dotyczy od dwóch do trzech procent populacji i częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Osoby dotknięte nadpotliwością wydzielają w spoczynku około 3 litry potu dziennie, natomiast zdrowa osoba poci się trzy razy mniej intensywnie. Choroba ta może być miejscowa lub uogólniona. Rodzaj nadpotliwości miejscowej dotyczy zazwyczaj pach, dłoni, stóp i rzadziej – twarzy. Natomiast uogólniona obejmuje całe ciało.

Przyjmuje się, że problem nadmiernej potliwości dotyczy ok. 1% populacji i jest następstwem nadmiernej aktywności gruczołów potowych. Przyczyny zwiększonej potliwości możemy podzielić na:

  • fizjologiczne: wysiłek fizyczny, emocje, stres, spożywanie niektórych potraw, klimakterium
  • chorobowe: zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, cukrzyca), neurologiczne (neuropatie), infekcje wirusowe i bakteryjne (AIDS, gruźlica), niektóre nowotwory (guz nadnerczy, ziarnica złośliwa), zatrucia (inhibitory acetylocholinoesterazy, pestycydy)

Celem leczenia jest zablokowanie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe w miejscach poddanych zabiegowi, co w efekcie prowadzi do uniemożliwienia nadmiernego wydzielania potu. Terapia opiera się na kilku powtarzających się zabiegach, które prowadzą do „odzwyczajenia” gruczołów potowych od nadmiernego wydzielania potu.

Leczenie z wykorzystanie toksyny botulinowej:

Do leczenia nadmiernego pocenia się wykorzystywana jest toksyna typu A.

Toksyna nie działa przyczynowo, ale skutecznie usuwa objawy nadmiernego pocenia się, poprzez blokowanie unerwienia współczulnego gruczołów potowych.

Przed wykonaniem zabiegu wykonuje się test Minora który umożliwia zidentyfikowanie miejsc, w których wydzielanie potu jest największe.

Efekt, w postaci zablokowania wydzielania potu, jest widoczny w okresie 5-14 dni po podaniu leku.

Blokada zakończeń nerwowych pod wpływem toksyny botulinowej utrzymuje się od kilkunastu tygodni do ok. 6 miesięcy. Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po wygaśnięciu rezultatu poprzedniej.

Polecany zabieg:

nowosci

Nowości

Sprawdź nowości, które przygotowaliśmy dla Ciebie.

promocje

Strefa okazji

Zabiegi i pakiety zabiegowe w okazyjnych cenach.

Newsletter

Dowiedz się więcej
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.