Botoks – leczenie migreny

Według Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bólów Głowy leczenie toksyną botulinową uznane jest za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej. Leczenie to ma wyższą skuteczność do stosowanych dotychczas leków profilaktycznych. Jest skuteczne u około 80 % chorych. Wskazaniem do leczenia tą metodą są bóle głowy występujące przynajmniej 15 lub więcej dni w miesiącu przez okres co najmniej 3 miesięcy, z czego migrenowe bóle występują przez co najmniej 8 dni.

Mechanizm działania przeciwbólowego toksyny botulinowej wynika z blokowania sygnałów bólowych z zakończeń nerwu trójdzielnego ( unerwiającego znaczną część głowy). Prowadzi to do długotrwałego, ale odwracalnego odłączenia tych zakończeń i hamowania reakcji prowadzących do powstania bólu migrenowego.

Leczenie toksyną botulinową jest rekomendowane przez polskie oraz międzynarodowe towarzystwa zajmujące się migreną (Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bólów Głowy, Amerykańskie Towarzystwo Bólów Głowy) jako najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej.

Warto podkreślić, że botoks nie działa w zwykłej migrenie, z rzadkimi atakami bólu. Aby skutecznie zastosować takie leczenie, neurolog musi rozpoznać MIGRENĘ PRZEWLEKŁĄ, czyli taką, w której ból głowy występuje przynajmniej przez 15 dni w miesiącu ( przez przynajmniej 8 dni musi to być ból migrenowy, przez resztę dni zwykły napięciowy ból głowy).

Działanie przeciwbólowe rozpoczyna się po około 3 dniach od podania toksyny, utrzymuje się przez około 3-6 miesięcy.

Leczenie jest skuteczne u około 80% chorych. U więcej niż połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia bólów głowy, a u pozostałych bóle występują rzadziej, trwają krócej i mają mniejsze nasilenie. Zabieg należy powtarzać co 12 tygodni, jednak zdarza się, że efekt leczenia toksyną botulinową jest długotrwały i bóle głowy nie powracają.

Wielu pacjentów obawia się skutków ubocznych stosowania botoksu. Jednak leczenie toksyną w rękach odpowiednio przeszkolonego lekarza jest bardzo bezpieczne. Zabieg trwa kilkanaście minut. Lekarz podaje małe dawki leku podskórnie, bardzo cienką igłą w ściśle określone miejsca na głowie. Ostrzykuje się czoło, skronie, potylicę i mięśnie karku, bezpośrednio po zabiegu pacjent może iść do domu. W dniu zabiegu należy unikać alkoholu oraz nie wykonywać czynności powodujących rozgrzanie organizmu.

Jak każdy lek, botoks może powodować działania niepożądane. Ewentualne objawy uboczne toksyny botulinowej pojawiają się rzadko (w ciągu pierwszych kilku dni po wstrzyknięciu), mają niewielkie nasilenie i są w pełni odwracalne.

Jeśli cierpisz na migrenę, masz bóle głowy przez przynajmniej pół miesiąca, a dotychczasowe leczenie nie było skuteczne – umów się na wizytę do naszego lekarza medycyny estetycznej na konsultację i zabieg.

Cennik zabiegów

nowosci

Nowości

Sprawdź nowości, które przygotowaliśmy dla Ciebie.

promocje

Strefa okazji

Zabiegi i pakiety zabiegowe w okazyjnych cenach.

Newsletter

Dowiedz się więcej
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.